Památník Kačeří

V roce 1996 byl slavnostně odhalen památník Kačeří…

„Hoši, hoši, hovno v koši!“ Věta, která se nám vryla pod kůži a hodila se na okomentování jakékoliv situace. Dotvářela tak logicky názor Kačeří, a dnes, i když není již tak frekventována, je nedílnou součástí dění na Kačeří.

Tato věta jednou zazněla, když se v letadle při startu připoutávali dva cestovatelé z Kačeří od jednoho z nich. Druhý pouze lakonicky konstatoval: To by se mělo tesat!

Neříkej dvakrát. Po návratu byl ihned kontaktován sochař z Krupky, který zde z podstavce odstraněného památníku partyzána vytesal v dopravních podnicích na dvoře do asi 450kg těžkého kamene naši větu. Zažil při tom velké množství nevěřícných a podezíravých dotazů a situací. A když jsme pro hotový kámen přijeli se Škodou Felícií a vozíkem, přerušili na dvoře DP práci a šli se na nás podívat. Za neustálého kroucení hlavou nám pomohli pomocí vysokozdvižného vozíku naložit kámen na přívěs. Ten zaskučel, prolomil se, ale vydržel..

Pak jsme vyjeli na cestu dlouhou asi 250km na Kačeří. Zde jsme od souseda, kterému blesk porazil stoletý červený buk, odvalili část kmene a ten použili na podstavec. Vyzdvižení kamene pak již byla jen technicko-organizační operace.

Pro utajení jsme zakryli památník a připravili slavnostní odhalení na den, kdy se večer hrálo představení Hrátky s čertem. Za zvuku fanfár a recitace a za přítomnosti mnoha diváků byl památník „Hoši, hoši hovno v koši“ odhalen.

V roce 2010 byl již dřevěný podstavec velice poškozen zubem času, tak z obavy aby nespadl při představení v srpnu byl kámen sundán na zem. V roce 2011 jsme umístili doprostřed zahrady na důstojnější místo nové podstavce, tentokrát z pískovce a zrestaurovali jsme památnou větu na kameni, abychom ho posléze znovu usadili.